Ćwiczenia terenowe
REGULAMIN ARCHEOLOGICZNYCH ĆWICZEŃ TERENOWYCH W INSTYTUCIE ARCHEOLOGII UMK
pobierz i czytaj (714 KB)
Regulamin archeologicznych ćwiczeń terenowych, zwany dalej Regulaminem, uchwala Rada Instytutu Archeologii UMK
Postanowienia ogólne
- Archeologiczne ćwiczenia terenowe, zwane dalej Ćwiczeniami są zajęciami obowiązkowymi, stanowiącymi integralną część programu studiów.
- Zgodnie z programem studiów:
- studentów studiów I stopnia (licencjackich) obowiązuje po 225 godzin po roku I i II;
- studentów studiów II stopnia (magisterskich) obowiązuje 225 godzin po roku I .
Cele Ćwiczeń
- Cele ćwiczeń są wielorakie. Najważniejsze z nich to praktyczne zapoznanie studenta
- z organizacją ekspedycji terenowych,
- z problematyką badawczą związaną z badanym obiektem archeologicznym,
- ze stosowanymi metodami eksploracji i dokumentacji badań,
- z organizacją badań w terenie,
- z kompleksem źródeł archeologicznych pozyskanych w trakcie prac terenowych
- Cele realizowane są poprzez:
- aktywny udział studenta we wszelkich pracach wykonywanych w ekspedycji pod nadzorem prowadzącego Ćwiczenia,
- konsultacje problemów z prowadzącym Ćwiczenia,
- różne inne formy dydaktyczne przedsiębrane przez prowadzącego Ćwiczenia.
Organizacja Ćwiczeń
- Organizatorem Ćwiczeń jest Instytut Archeologii UMK, zwany dalej Instytutem. Jednostkami prowadzącymi Ćwiczenia są Zakłady. Osoby zatrudnione w Pracowniach mogą prowadzić Ćwiczenia pod warunkiem, że są one realizowane wspólnie z Zakładami.
- Ćwiczenia muszą być powiązane z działalnością naukową pracowników Instytutu, mieszczącą się w tematach statutowych.
- Dla odbycia Ćwiczeń wybierane są stanowiska umożliwiające realizację punktów 3 i 4 Regulaminu, zatwierdzane każdego roku przez Komisję Dydaktyczną.
- Na studiach I i II stopnia Ćwiczenia odbywają się w ekspedycjach Instytutu. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach, za zgodą Komisji Dydaktycznej, na studiach II stopnia Ćwicze- nia mogą odbywać poza Instytutem.
- W ramach Ćwiczeń studenci otrzymują nieodpłatne zakwaterowanie.
Kryteria skierowań
- Przydział miejsca odbywania Ćwiczeń uzależniony jest od programów badawczych Instytu-
- Jest on każdorazowo zgodny z innymi punktami regulaminu.
- Student w terminie ustalonym przez Instytut może zgłaszać u koordynatora Ćwiczeń swoje propozycje odnośnie do terminu i miejsca odbycia ćwiczeń czy chronologii lub charakteru badanego obiektu. O ile propozycje te są zgodne z innymi punktami Regulaminu, Instytut w miarę możliwości je uwzględni.
- Przydziału miejsca odbywania Ćwiczeń dokonuje Komisja Dydaktyczna po przeanalizowaniu zapotrzebowań poszczególnych ekspedycji i po konsultacji z ich kierownikami.
- Wszelkie zmiany dotyczące miejsca i terminu odbycia Ćwiczeń muszą być uzgodnione z prowadzącymi Ćwiczenia i Komisją Dydaktyczną.
- Student ma prawo do odbywania każdych Ćwiczeń na innym stanowisku archeologicznym.
- Listy skierowań na Ćwiczenia są przygotowane przez koordynatora Ćwiczeń najpóźniej do ostatniego dnia zajęć dydaktycznych, zgodnie z ustalonym przez Rektora harmonogramem danego roku akademickiego.
Kryteria zaliczeń
- Student zobowiązany jest do prowadzenia w trakcie badań dziennika Ćwiczeń, który po- świadczony winien być przez prowadzącego Ćwiczenia. Zapisy w dzienniku zawierać winny przede wszystkim informacje o toku prac badawczych, ze szczególnym uwzględnieniem czynności wykonywanych przez studenta, zgodnie z celami Ćwiczeń. Ponadto mogą się tam znaleźć wszelkie informacje i uwagi związane z przebiegiem Ćwiczeń, które student uzna za ważne.
- Ćwiczenia zalicza prowadzący na podstawie oceny pracy i zachowania studenta podczas Ćwiczeń, może on wymagać od studenta ustnego wykazania się znajomością problematyki podanej w p. 3 Regulaminu.
- Poświadczenie dziennika Ćwiczeń oraz zaliczenie w indeksie student winien otrzymać ostatniego dnia Ćwiczeń. Ćwiczenia kończą się zaliczeniem.
- W uzasadnionych przypadkach (np. nieuzasadnione uchylanie się od prac w ekspedycji, na- ruszanie obowiązującej dyscypliny) student może być wydalony z Ćwiczeń. Wydalenie jest równoznaczne z odmową zaliczenia Ćwiczeń.
- W przypadku, o którym mowa w punkcie 18 student ma prawo odwołania zgodnie z Regulaminem Studiów.
- Student biorący udział w ekspedycji niezgodnej ze skierowaniem, posiadający potwierdzony dziennik Ćwiczeń nie może ubiegać się o uznanie tych faktów jako podstawy zaliczenia Ćwiczeń.
- Zaliczenie Ćwiczeń jest jednym z warunków zaliczenia roku.
Postanowienia końcowe
- W przypadku usprawiedliwionej niemożności odbycia Ćwiczeń w terminie i miejscu zgod- nym ze skierowaniem, student zobowiązany jest powiadomić jest o tym niezwłocznie koordynatora.
- W przypadkach szczególnych, nie objętych regulaminem rozstrzyga Dyrektor Instytutu.
- Zmian w Regulaminie dokonuje Rada Instytutu na wniosek swoich członków.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
Rada Instytutu Archeologii na posiedzeniu w dniu 27 kwietnia 2010 roku w głosowaniu jawnym jednogłośnie zatwierdziła powyższy Regulamin.
Archiwalna oferta ćwiczeń terenowych: