Działalność badawcza
Główne kierunki badawcze
- Badania nad osadnictwem paleolitycznym i mezolitycznym w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej na tle uwarunkowań paleośrodowiskowych.
- Interdyscyplinarne badania stanowisk jaskiniowych doliny Wodącej i doliny Udorki.
- Studia nad gospodarką surowców krzemionkowych, ze szczególnym uwzględnieniem wychodni zlokalizowanych na Wyżynie Ryczowskiej.
- Badania mikro- i makroszczątków roślinnych i zwierzęcych z osiedli prahistorycznych, średniowiecznych i nowożytnych w Polsce, Europie i Afryce.
- Badania palinologiczne i archeozoologiczne nad relacjami pomiędzy człowiekiem a światem roślin i zwierząt oraz zmianami zachodzącymi w środowisku przyrodniczym na skutek aktywności gospodarczej człowieka.
- Studia nad znaczeniem roślin i zwierząt w gospodarce surowcowo-żywnościowej oraz w magii i obrzędach religijnych.
- Studia nad historią fauny holocenu i plejstocenu Europy i Azji
- Biomolekularne badania nad paleoekologią ludzi i zwierząt
- Badania antropologiczne, paleopatologiczne oraz paeloepidemiologiczne pradziejowych, średniowiecznych oraz nowożytnych populacji z terenu ziem polskich. Paleodemografia. Studia nad morfologicznymi reakcjami na warunki życia w dawnych społecznościach ludzkich. Badania paleoauksologiczne – rozwój ontogenetyczny człowieka i jego uwarunkowania w przeszłości. Trendy sekularne.