Katedra Archeologii Środowiskowej i Paleoekologii Człowieka

Szosa Bydgoska 44/48, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 39 71
fax: +48 56 611 39 74
e-mail: inarcheo@umk.pl

obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Doktoranci

Hubert Binnebesel; promotor: prof. dr hab. Daniel Makowiecki, promotor pomocniczy: dr Magdalena Sudoł-Procyk

Jestem absolwentem toruńskiej archeologii. Od pierwszego roku studiów uczestniczę w badaniach nad pradziejową kopalnią krzemienia czekoladowego w Dolinie Udorki (Jura Krakowsko-Częstochowska). Moje zainteresowania badawcze koncentrują się wokół tematu górnictwa w epokach kamienia. Tym tematom poświęcone zostały zarówno moja praca licencjacka, jak i magisterska. Podczas studiów magisterskich odbyłem dwumiesięczne praktyki w ramach programu Erasmus + w Agence wallonne du Patrimoine badającej, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, neolityczną kopalnię krzemienia w Spiennes (Belgia).

Projekt badawczy realizowany w ramach kształcenia w szkole doktorskiej dotyczy  kopalni krzemienia w Dolinie Udorki. Moim zadaniem będzie analiza procesów stokowych, zachodzących na obszarze pola górniczego. Ma to pozwolić na lokalizację pierwotnego położenia pracowni krzemieniarskiej (przemieszczonej przez procesy koluwialne). Efektem będzie stworzenie nowej metody pozwalającej na badanie pierwotnych miejsc zalegania zabytków na stanowiskach położonych na zboczach.
Poza archeologią interesuję się kolejnictwem, kocham piesze wędrówki po górach (zwłaszcza zimą) oraz historię i sztukę średniowiecza.

Zobacz w Bazie Wiedzy

 

Mikołaj Dobek; promotor: dr hab. Tomasz Kozłowski, prof. UMK

Absolwent archeologii na Wydziale Nauk Historycznych UMK. Jego naukowe zainteresowania skupiają się na badaniu średniowiecznej i nowożytnej Polski poprzez pryzmat kultury funeralnej. Swoją archeologiczną wiedzę rozwijał w kierunku badań kościołów, konserwacji zabytków archeologicznych i wiedzy nowożytnej modzie. W 2022 r. kierował projektem „At the intersection of faiths and cultures – research on history of St.Dominic’s Church in Płock” realizowanym w ramach funduszu „Grants4NCUStudents”. Temat oscylował wokół jego innych zainteresowań badawczych, czyli historii Płocka oraz życia monastycznego w średniowiecznej Polsce. Podczas studiów magisterskich skupił się na opracowaniu wyników tych badań, czego efekt stanowi pisana pod okiem prof. Małgorzaty Grupy praca magisterska pt. „Archeologia podominikańskiego kościoła pw. św. Dominika w Płocku”. Na przestrzeni ostatnich lat uczestniczył w pracach archeologicznych prowadzonych przez Instytut Archeologii UMK w Szczuczynie, Łukowie, Porębie Dzierżnej, Bydgoszczy-Fordonie, Kałdusie oraz Płocku. Dodatkowo wielokrotnie brał udział w badaniach organizowanych przez podmioty zewnętrzne. Podczas studiów został autorem i współautorem kilkunastu publikacji naukowych. Regularnie brał udział w międzynarodowych konferencjach, referując kilkukrotnie m.in na EAA Annual Meeting i Post-Medieval Archaeology Congress.

W Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych realizuje projekt, którego celem jest badanie wyznaczników rozwarstwienia klasowego w nowożytnej Rzeczpospolitej na przykładzie społeczności Byszewa. Źródła pisane poświadczają, że swoje miejsce wiecznego spoczynku w tamtejszym kościele św. Trójcy znaleźli zarówno przedstawiciele lokalnej szlachty, jak i bogaci chłopi dotujący parafię. Fakt ten stanowi przyczynek do wykonania interdyscyplinarnych analiz, za których cel przyjęto odpowiedź na pytanie, jak wyglądały rzeczywiste różnice fizyczne i materialne między osobami przynależnymi do tych dwóch stanów. Badania oparte zostaną na dwóch fundamentach: analizie szczątków kostnych i laboratoryjnej analizie zabytków zdeponowanych w poszczególnych trumnach.

Poza pracą naukową od 2022 r. realizuje się jako producent, dramatopisarz i reżyser w Teatrze Studenckim UMK “Antrakt”, którego jest współzałożycielem. Pasjonat muzyki, sportu i gór.

Zobacz w Bazie Wiedzy

Zuzanna Majbrodzka; promotor: dr hab. Michał Grygiel, promotor pomocniczy: dr Magdalena Krajcarz

Absolwentka archeologii na Wydziale Nauk Historycznych UMK w Toruniu. Począwszy od studiów pierwszego stopnia zajmuje się archeozoologią i obecnością zwierząt w kontekstach rytualnych/sakralnych wśród społeczności pradziejowych na ziemiach polskich.

W trakcie studiów I i II stopnia uczestniczka kilkunastu konferencji o zasięgu krajowym i międzynarodowym, autorka publikacji naukowych. Dwukrotnie otrzymała finansowanie w konkursie Grants4NCUStudents realizując projekt naukowy wraz z wyjazdem stażowym do Zentrum für Baltische und Skandinavische Archäologie w Szlezwiku oraz wyjazd na międzynarodową konferencję archeozoologiczną 4th ICAZ Roman Period Working Group Meeting w Belgradzie w 2024 roku. W 2023 roku odbyła dwumiesięczny staż zagraniczny w Naturshistorisches Museum w Wiedniu w ramach programu Erasmus+.

W Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych realizuje projekt poświęcony znaczeniu psa wśród społeczności młodszego okresu przedrzymskiego i okresu wpływów rzymskich na podstawie badań pochówków psów z rejonu Kujaw i Dolnego Powiśla. Głównym celem projektu jest wskazanie funkcji i znaczenia psa w kulturach późnej epoki żelaza i weryfikacja wcześniejszych poglądów na ten temat, poprzez poznanie jego cech biologicznych i warunków życia. W ramach projektu zastosowane zostaną metody badawcze wywodzące się zarówno z tradycyjnego warsztatu badawczego archeologa, jak i analizy specjalistyczne powstałe na gruncie nauk biologicznych.

Zobacz w Bazie Wiedzy

Sara Mandera; promotor: dr hab. Maciej T. Krajcarz, prof. ING PAN, promotor pomocniczy: dr Magdalena Sudoł-Procyk

Zobacz w Bazie Wiedzy