Laboratorium Traseologii
Laboratorium Traseologii w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu jest jedyną, formalnie działającą jednostką tego typu w Polsce. Aparatura badawcza będąca na jego wyposażeniu pozwala na wykonywanie ekspertyz technologicznych oraz funkcjonalnych wytworów pradziejowych różnych typów i z różnych surowców.
Laboratorium posiada bogatą oraz zróżnicowaną kolekcję referencyjną, w skład której wchodzą narzędzia eksperymentalne między innymi krzemienne, kamienne, z obsydianu, kości oraz poroża. Znajdują się w niej także przedmioty bursztynowe oraz wykonane z surowców kostnych, stanowiące przykłady różnego typu półproduktów, odpadów oraz matryc ze śladami technologicznymi. Cała baza jest zdigitalizowana i dostępna on-line dla zainteresowanych. Zawiera ona wszechstronne dane na temat narzędzi doświadczalnych (obecnie około 2000 okazów), które są materiałem porównawczym dla prowadzonych w Instytucie badań mikroskopowych wytworów pradziejowych.
Zaplecze referencyjne Laboratorium umożliwia prowadzenie zajęć dydaktycznych nie tylko dla studentów archeologii Instytutu Archeologii UMK, ale również wszystkich zainteresowanych, studiujących na innych wydziałach oraz studentów z innych polskich ośrodków naukowych oraz z zagranicy (uczestników programu Erasmus+ i nie tylko). Prowadzone szkolenia traseologiczne trwają od kilu miesięcy do nawet ponad roku.
Zakres obowiązków pracowników inżynieryjno-technicznych:
Józef Miłek
- Techniczna pomoc w realizacji badań w Pracowni Traseologii.
- Graficzne opracowywanie dokumentacji z badań terenowych oraz jej digitalizacja.
- Współudział w opracowaniu i konserwacji numizmatów z badań archeologicznych IA i od klientów zewnętrznych a także konsultacje i ekspertyzy.
- Techniczna pomoc w prowadzeniu zajęć dydaktycznych i konferencji w IA.
- Udział w archiwizowaniu dokumentacji archeologicznej IA.
- Inne prace zlecane przez Dyrektora IA.